Pracovní činnosti 2019

Pracovní činnosti 2019.

Letošní osmé třídy mají na svých seznamech xx chlapců. Ti měli podle osnov PČ na podzim pracovat na zahradě a naučit se něco praktického o kompositních materiálech. Počty chlapců ve skupinách jsou dost vysoké /16,17/, proto je dělím do pracovních čet a určuji mistry, kteří mají možnost skládat tým a pracovat s ním už před hodinou a plánovat určenou činnost.
Na konci hodiny pak mistři hodnotí výsledek práce, odměňují lidi ze svých týmů a ti naopak hodnotí jeho zvládnutí role mistra. Při takovéto organizaci práce se už trochu projeví to, jak se budou kluci v blízké budoucnosti stavět k opravdovému zaměstnání. Pravda, našli se kluci, kteří na tuto hru na práci nepřistoupili a dále se chovali jako obvykle. O těch ale psát nechci, protože většina kluků brala práci vážně a udělali na školní zahradě velký kus práce /viz foto/.
Překátrovali a rozvozili kompost ke stromkům a keřům, které před tím zbavili trávy a plevelů, a založili kompost nový. Vyřezali a spálili suché větve stromů, uklidili venkovní prostory, upravili pískové doskočiště, navozili nový písek. To vše aktivně a samostatně.
Trochu nápomocna jsem musela být při pokládání betonových dlaždic na rozhraní pískového hřiště a trávníku. Bylo nutné linii zaměřit, vytvořit pískové lože a dlaždice usadit. Pokud se na výsledek podíváte z ulice pod školou, tak si také všimnete, že jsme práci ještě nedokončili. To proto, že letos jsme instalovali dlaždice, které vyráběli osmáci v předchozích třech letech, a víc už nemáme.
V příštích hodinách nás čeká výroba dalších dlaždic. Chlapci už znají teorii a opět v týmech v čele s mistry budou pracovat s betonovou směsí a budou mít možnost ozdobit své výrobky nějakou jedinečnou dekorací. To proto, že beton je materiál, který dlouho vydrží a třeba počká na školním hřišti i na děti těchto osmáků. A pak mohou poznat tu správnou dlaždici svého otce.