Vodní dům

Vodní dům.

Dne 15. 5. 2019 se žáci 6. tříd vypravili na exkurzi do Hulic do „Vodního domu“. Po příjezdu byli rozděleni do dvou skupin, které se během dopoledne v činnostech vystřídaly.
Jedna část exkurze se týkala komentované prohlídky hráze vodního díla Švihov – Želivka. Pro veřejnost je toto místo uzavřené a my jsme se dozvěděli, že celková délka nádrže je 40 km a kdybychom ji chtěli obejít, ušli bychom 160 km. Hloubka vody v koruně hráze je 54 m.
Druhá část exkurze byla zaměřena na vodu v krajině. Pomocí připravených pokusů jsme zjistili, jak je voda pro nás nepostradatelná a jak se chovat, aby se jí v krajině zadrželo co nejvíce.
Samotná expozice Vodního domu nás zavedla do vodního mikrosvěta, pod hladinu vody i na břeh řeky. Ukázala nám, jak vzniká pitná voda a mohli jsme sami porovnat chuť vody pramenité, kohoutkové, sodovky a vody minerální.
Venku si pak děti zkusily tok vody regulovat pomocí interaktivních prvků. I přes to, že bylo chladno, se exkurze vydařila a všichni odjížděli s novými poznatky a zážitky.